EMLÉKEZÉS BOGSCH ÁRPÁDRA |
Budapesten születetett 1919. február 24-én. Fővárosunkban jogi diplomát szerzett, és első munkahelye (1942-1948.) a Magyar Rádió volt. Cipszer (felvidéki német) származása miatt üldözés várt rá azokban az években, ezért egy francia kiküldetéséről 1948-ban nem tért haza. Az UNESCO párizsi irodájának szerzői jogi osztályán dolgozott 1948 és 1954 között, majd ugyanezen a területen tevékenykedett az Egyesült Államokban (U.S. Copyright Office, Washington, 1954 - 1963.). Bogsch Árpád USA diplomatájaként 1963-tól Genfbe került a szellemi tulajdon védelmével foglakozó nemzetközi irodához (BIRPI), melynek helyettes főigazgatója lett. Feladata volt előkészíteni ezen a téren egy modern nemzetközi szervezet megalakítását, amely sikerrel elvégzett, Stockholmban 1967. júliusában rendezett Konferencián, melynek főtitkára Bogsch Árpád volt, megalakult a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO). Kezdetben annak helyettes főigazgatója volt, majd 1973 és 1997 között negyedszázadon át nyugállományba vonulásáig élvezve a közel kétszáz tagország bizalmát, és vezette e Világszervezetet. Bogsch Árpád, Stockholm, 1967. A WIPO feladata a szellemi tulajdonra vonatkozó egységes jogi szabályok kialakítása, az ezekre vonatkozó nemzetközi egyezmények előkészítése, létrehozása és ügyeiknek intézése. Jelenleg közel harminc ilyen egyezmény tartozik a WIPO hatáskörében. Ezek közül számosat Bogsch Árpád készített elő. Ő volt, aki például "feltalálta" a találmányok nemzetközi szabadalmaztatását megkönnyítő rendszert, tető alá hozta a PCT egyezményt, és megszervezte a PCT nemzetközi irodát. Döntő szerepe volt abban, hogy Kína is bevezette a találmányok szabadalommal történő védelmét, és megalakulhatott 1980-ban a Kínai Szabadalmi Hivatal. Tevékenységének utolsó éveiben különös gondot fordított a piacgazdaságra visszatérő országokban (a volt Szovjet-tábor tagjai) az iparjogvédelem átalakításának segítésére. Bogsch Árpád a csodálatos műve előtt Genfben Visszavonulása után Genfben élt. Élénk figyelemmel kísérte a hazai eseményeket, és ha megromlott egészsége engedte, akkor szülőföldjére (Magyarország, Szlovákia) látogatott. Genfben érte súlyos szenvedés után a halál 2004. szeptember 19-én, életének 86. évében. |
Fábián László, író-újságíró riportja, amely még a hivatalában tevékenykedő Főigazgatóval készült (1992) önvallomás az életútról. Bogsch Árpáddal kapcsolatos részlet Vedres András: "Szellemforrás - Géniuszok a Huszadik Században" c. könyvéből. |
A vers és Árpád Amikor
Bogsch Árpádnál vendégeskedtünk, nem múlhatott el találkozás,
felolvasás nélkül. Az irodalmi művek közül a költeményeket
kedvelte leginkább. Sok százat kívülről is tudott, amelyekből szívesen
szavalt. Ilyenkor előkerültek verseskötetek is, és kezdődött a derűs
kalandozás a költészet birodalmában Árpád vezetésével. (Vedres András)
Árpád, ha nagyon figyelt valakire, akkor rendszerint összekulcsolta kezeit
|
Árpád találmánya Ez akkor történt, amikor utoljára jártam nála a hivatalában. Midőn kikísért bennünket a felvonóhoz, a búcsúzáskor hozzám fordult:
Árpád karon fogva visszafordított, így mentünk tágas irodája felé. Bent megállt velem a francia oldalra néző hatalmas üvegablakok előtt. Azok olyanok voltak, mert talán a legjobb belga üvegből készültek, mintha nem is anyagból lennének, de azért mégis megvédenek a lezuhanástól. Egy ideig szemeim a fenséges Mont Blanc jeges ormait keresték, majd a közelebbi kitárulkozó sötétes vonulatokon vibrált tekintetem. Az a francia oldal lesz gondoltam. Így bámultam ott hangtalan, amikor oldalvást pillantva észrevettem, hogy Ő mosolygósan engem néz, majd dörmögve megszólal:
E szavak még jobban fokozták kíváncsiságom. Ezt érezve Árpád teátrálisan két lépést hátrált, majd enyhén meghajtva magát széles mozdulattal széttárta karjait és bejelentette, valahogyan úgy, mint a színpadon szokták, amikor a cselekmény szálai már eléggé összegubancolódtak, és a néző jól felcsigázva sejti, hogy itt valami rendkívüli fog elhangzani:
Hirtelen rezonálni kezdett bennem a megtapasztalt sok elmés, ökörséges, hasznos, haszontalan, bárgyú és zseniális találmány, amelyeket kiagyalóik mind büszkén elémcitáltak, csupán azért, hogy csak az elismerést szívják be, a bíráló szavakat nem is érzékelve. Most Ő is? - gondoltam. Nem, ez nem lehet, mert Ő tényleg zseni, a legnagyobbak közül. Egy évszázadban csak egy ilyen születik...
A mozgató rúd, mint karmesteri pálca, úgy jár ütemesen Árpád kezében. Valamilyen mágneses zárak pattantak, siklottak. A lamellák Árpád vezényletére kecsesen fordultak-perdültek, változtatva a pompás iroda fényviszonyait, szelídítve az árnyékokat, a műtárgyak csillogását, takarva a kinti világot szemérmesen, hogy aztán egy szemvillanás alatt meg zúduljon a fény újra akadálytalanul.
Azt kezdetben ügyetlenül forgattam, de később magam is élveztem a szerkezet működtetését. Ezután letelepedtünk a széles bőr kanapéra. Ott Árpád mesélt nekem az aranykezű svájci mesterről, aki elkészítette az egészet. Majd azzal fejezte be:
Ezután felállt mellőlem, odaült hatalmas íróasztalához.
Eddig állt az idő számomra. Most mintha eszeveszett gyorsasággal rohanni kezdene minden valami ismeretlen felé. Rémület fogott el.
(Vedres András) |
Az emlékezés további képei Göncz Árpád köztársasági elnökkel a GENIUS'96 kiállításon WIPO aranyérmet ad át Vedres Andrásnak (Magyar Állami Operaház -1996.)
|
Bogsch Árpád szimbolikusan minden nagyobb MAFE rendezvényen jelen volt
|
"A szellem tulajdona - Bogsch Árpád" portréfilm (Genf, Budapest 1992-1996); rendezte Bonta Zoltán
|