Béda Ferenc Kettős-zárású gömbszelep
1. A találmány: Kettős-zárású gömbszelep
  • A megoldott probléma: Csővezetékhez nagy élettartamú, egyenes vonalú és teljes névleges átömlési keresztmetszettel rendelkező szerelvény, mely ellenőrizhetően kétirányú zárásra alkalmas.
  • Meghatározás: A „Kettős-zárású gömbszelep” olyan csőelzáró szerelvény, mely megvalósítja a két oldali térrész tökéletes, szivárgás-mentes szétválasztását extrém körülmények között a nyomásviszonyoktól függetlenül.
  • Bemutatás: A csőelzáró szerelvényünk elvi ábráját mellékeltük - zárt és nyitott állapotában szemléltetve.
    A szerelvény lényege, hogy kettő szimmetrikus elemet – melyek együttesen gömbszerűek – alkal-mazunk záró elemként, és orsóval működtetjük. Együttes mozgásukat a nyitás-zárás művelete során úgy vezéreljük, hogy súrlódásmentesen forduljanak el, majd a zárás utolsó fázisaként a két külön-álló fél tömítetten feküdjön fel a szerelvényház egymással szemközti szelepülékein. A két záró elem-fél együttes, szinkron mozgatása egy közös vezérlőelemmel történik, amely már ismert vezérlőorsóhoz csatlakozik és a működtetést, valamint az összehangolt mozgáspályát biztosítja.
    A „Kettős-zárású gömbszelep” záróeleme gömbszerű és osztott, vízszintes tengelyében névleges méretű furattal rendelkezik az osztás síkjában. Alsó részén kiképzett hengeres csap a megvezetést biztosítja a vezetőbetét által, míg felső részén téglalap keresztmetszetű működtető nyílás került kialakításra. A működtető nyílást a záróelemfeleken egy-egy a tengelyhez viszonyítottan párhuzamos furattal, benne erőátviteli csapokkal láttuk el. A záróelem működtető nyílásaiba illeszkedő vezérlőelem vezetőhornyokkal rendelkezik, melyek két egymással párhuzamos tengelyirányú szakaszból és ennek folytatásaként szögben kifele hajló szakaszból állnak.
    A záróelemfelek furatain és a vezérlőelem hornyain átvezetett csapok biztosítják a működtetőfej és záróelemfelek közti kapcsolatot.
    A záróelem szerelvényházban való szimmetrikus helyzetét a vezérlőelem és vezetőbetét, míg a záróelemfelek és ülésgyűrűk közti beállítást a támasztó-csavar látja el.
    A „Kettős-zárású gömbszelep” működtetése az orsó tengelyirányú mozgatásával történik, mely megvalósítható:
    - kézikerékkel, csapágyazott orsóanya forgatásával,
    - orsóanyán keresztül motorikus meghajtással,
    - kettős pneumatikus működtetéssel,
    - pneumatikus-rugóvisszatérítéssel, (biztonsági elzáróként)
    - hidraulikus-rugóvisszatérítéssel, (un. csőtörés-biztosító kivitel)
    A záróelem aktuális helyzetét az orsó szabályozza azáltal, hogy a palástján lévő, két egymásra párhuzamos, három - két egyenes és köztük egy 90 fokban csavart- szakaszból álló vezetőpályáit közrefogó, szeleptest furatain átvezetett csapok kényszerkapcsolatot képeznek. Az orsó alsó helyzetében az orsó tengelyének irányában lefele ható erő biztosítja a záróelem felek ülésgyűrűre való szorítását, ékelését. Ezzel biztosítható a kétirányú tömörzárás - a szelepház akár nyomás-mentesíthető is.

 



Rugó-visszatérítésű pneumatikus kettőszárású gömbszelep szerkezeti felépítése



DN 80 PN 160 Rugó-visszatérítésű pneumatikus kettőszárású gömbszelep beépítése
Pusztaederics, földalatti gáztározó
 



DN 80 PN 160 Kézi működtetésű kettőszárású gömbszelep beépítése
Pusztaederics, földalatti gáztározó


Tesztelés
 
 

3 1/16” méretű, 700 bar nyomásfokozatú hidraulikus, rugó-visszatérítésű kettőszárású gömbszelep
 
  • Alkalmazás: Olaj és gázipar, szénhidrogén szállítás- feldolgozás, hőerőművek, stb. - ahol csőelzáró-szerelvényt használnak.
  • Előnyök: Kétirányú tömörzárás - szivárgásmentesen és ellenőrizhetően, teljes keresztmetszetű átömlés, súrlódásmentes működés a záróelem és ülésgyűrű között, nagy élettartam, kis működtető erő és út, nincs dugattyú- hatás az ülésgyűrűkön (mint a gömbcsapoknál), a záróelem nem pontszerűen nyit - (mint a gömbcsapok és tolózárak esetében), a záróelem a tömítőgyűrű teljes felületéről egyidőben billen el - ezért a lerakódások nem súrolják az ülésgyűrűt, eróziós hatások kevésbé érvényesülnek - szilárd szennyeződésre kevésbé érzékeny, szerelvényház nyomás-mentesíthető.
  • Kifejlesztési stádium: hazai viszonylatban termék, külföldön tesztelés.
  • Dokumentáció: Kérésre tervek rendelkezésre állnak

2. A feltaláló: 

  • Neve:  Béda Ferenc
  • Bemutatkozás: - Olajbányász technikusként 38 évet töltöttem az olajiparban vagy ahhoz kapcsolódó iparágakban.
    Különböző beosztásokban olajbányászati eszközök és szerelvények fejlesztésével foglalkoztam a munkaviszonyom döntő hányadában. Most az IZOPRESS Gyártmányszervező Bt. ügyvezetőjeként ténykedem.
     

3. A védelem: 

  • Forma: Használati mintaoltalom. Lajstromszám: 2576 U
  • Prioritás: 2003. február 27.
  • Országok: Magyarországon és bejelentés megtörtént minden jelentős ipari országban.
  • A szabadalom tulajdonosa: A feltaláló

4. Üzleti szándék: termék ismertetés, eladás.

5. Kapcsolat: 

  • Név:  Magyar Feltalálók Egyesülete
  • E-mail: genius@inventor.hu
  • Telefon/fax: +361 220 3040
  • Cím: H-1519 Budapest, pf.: 426