Ángyán Ferenc Szőlőoltvány (gyökeres) előállítása és fényszűrő permetező anyag
1. A találmány: Szőlőoltvány (gyökeres) előállítása és fényszűrő permetező anyag
  • A megoldott probléma: A fő cél a szőlőoltványok eredési százalékának növelése és a tökéletesebb körkörös kalluszosodás elérése volt az alanyvessző vegyes rügyeinek vegetatív jellegűvé alakításával.
  • Meghatározás: A találmány tárgya: egy színszűrő permet, melynek alkalmazásával a szőlő vegyes rügyeiben a virágkezdemények számának csökkentése érhető el az alanyvessző hajtásainak növekedése idején. Ezáltal a körkörös kallusz képződés kialakítását biztosítani lehet az alanyvessző szárpólusán az oltványok előhajtatásának végére, mivel a tökéletes oltványforradás előfeltétele a körkörös kallusz kialakulása.
  • Bemutatás: Az alacsony eredési százalék okát abban látom, hogy míg a szőlő zöldoltásánál hajtórügyeket használnak, addig a szőlő fásoltásánál minden esetben generatív jellegű, vegyes rügyeket használnak, ahol egy-egy rügy egyben hajtó és virágrügy is. A virágkezdemény gátolja a kallusz (hegszövet) kialakulását a szőlővessző szárpólusán. Ennek következtében mind az alany, mind a nemes vessző szárpólusán hiányos kallusz alakul ki. A gyökérpólusra ez a jelenség általában nem jellemző. Minél több fürtkezdemény van a rügyekben, annál kisebb mértékű a kallusz képződés az alanyvessző szárpólusán. Ha a rügyben nincs virágkezdemény, a szárpóluson körkörös kallusz képződik.
    Egyéb kutatások során kiderült, hogy a virágképződés mértéke a napfényes órák számának változásával egyenes arányban változik. Tehát ezen a területen kellett keresni a megoldást.
    A feladat az volt, hogy a kallusz képződés növelése érdekében az alanyvessző téli rügyeiben gátolni kellett a fürtkezdemények kialakulását. Ezt úgy lehet elérni, hogy el kell nyeletni a nappali fény spektrumának színösszetevőiből egy részt az alanyvessző hajtásainak növekedése idején. A megmaradó színösszetevők hatása meggátolja, vagy csökkenti a fürtkezdemények kialakulását úgy, hogy emellett tökéletes a hajtás vegetatív növekedése.
    A fény szűrését az alanyvessző telep permetezésével tudtam megoldani. A fényszűrő permetezéseket május végén kezdtem és augusztus elején fejeztem be, mivel ebben az időben differenciálódnak a virágrügyek. A permetezésekre 10-14 naponként került sor.
    Kiderült, hogy a fényszűrő permetezés hatására jelentősen megnőtt a kallusz képződés mértéke az alanyvessző szárpólusán az oltványok előhajtatásának végére a kontroll mintáéhoz viszonyítva, ami természetes fényben lett nevelve. Míg a természetes fényben nevelt alanyvessző szárpólusán képződött kallusz értéke az előhajtatás végére átlagosan 3,5, addig az ismertetett fényszűrő permetezés hatására a kezelt alanyvessző szárpólusán a kallusz értéke átlagosan 5,5, a körkörös kalluszosodást jelentő hetes értékből.
     
  • Alkalmazás: A módszer a szőlő fásoltvány készítéséhez felhasznált alanyvessző hajtásainak kezelésénél használható.
  • Előnyök: A gyökeres szőlőoltványok eredési aránya jó esetben 40-50 százalék körül ingadozik, ugyanakkor a zöldoltásnál 90 százalék feletti eredmény is elérhető. Mivel a zöldoltás nagyon munkaigényes ezért inkább a fásoltást használják.
    A találmány, a fényszűrő permetezés alkalmazásával mintegy 30 százalékkal meg lehet növelni a fásoltás eredési arányát a permetezést követő évben. A fényszűrő permetezés költsége a megnövelt eredési százalék következtében bőven megtérül, mivel a többletként kapott gyökeres oltványok értéke 60-80-szor nagyobb, mint a permetezési költség.
      
  • Kifejlesztési stádium: A több éves kísérleti eredmények alapján nagyüzemi alkalmazásra alkalmas. 
  • Dokumentáció: Igen

2. A feltaláló: 

  • Neve:  Ángyán Ferenc 
  • Bemutatkozás: A feltaláló kertészmérnök, végzettségét 1957-ben szerezte a Kertészeti és Szőlészeti Főiskolán. 20 évig dolgozott a Tokajhegyaljai Állami Gazdaságban, majd ennek jogutódjánál a Tokajhegyaljai Állami Gazdasági Borkombinátban, mint termelési főmérnök. Ezalatt került kapcsolatba a gyökeres szőlőoltvány termeléssel. A jelen találmánnyal kapcsolatos kísérleteket saját szőlőjében végezte az 1900-as évek végén és a 2000-es évek elején.

3. A védelem: 

  • Forma: szabadalmi bejelentés (nyilvántartási szám: P0400138)
  • Prioritás: 2004. 01.14.
  • Országok: Magyarország.
  • A szabadalom tulajdonosa: A feltaláló

4. Üzleti szándék: A feltaláló el kívánja adni a szabadalomhasznosítási jogokat, partnert keres a nemzetközi szabadalmi költségek fedezéséhez és a permetezőszer gyártásához.

5. Kapcsolat: 

  • Név:  Magyar Feltalálók Egyesülete
  • E-mail: genius@inventor.hu
  • Telefon/fax: +361 220 3040
  • Cím: H-1519 Budapest, pf.: 426