A magyar szellemi tőke alakulása, az innováció helyzete

 

Összeállította a MAFE elnöksége, írta dr. Vedres András főtitkár

 

Az innováció szükséges feltétele az invenció, a műszaki alkotás, azaz a találmány. A magyarországi innováció mindenkori helyzetére, a szellemi tőkénk állapotára a feltalálóink aktivitásából vonhatunk le biztos alapokon nyugvó következtetéseket.

 

A hazai feltalálásnak eddig két korszaka volt. Az első őstörténetünk homályában indult, és végig rejtőzködve haladt évszázadokon át. A leleményes eleink titokkal védték elméjük termékeit. Akkori híres hasznosított találmányaink, a „magyarok nyila”, a „kocsi” és a többiek már régen az emberiség közkincsei lettek, de úgy, hogy nem ismerjük alkotóik neveit, a feltalálás dátumait. Mert a találmányok bejegyzése a Magyar Szabadalmi Hivatal által 1895-től kezdődött, akkor, amikor megalkottuk első szabadalmi törvényünket. Ezzel vette kezdetét a második korszak.

Ma pontosan tudjuk, hogy azóta mely honfitársunk mikor és mit talált fel, feltéve, ha alkotására szabadalmat igényelt. Az is ismert, hogy külföldről ki mindenki milyen elmés művére kért és kapott szabadalmi oltalmat mindenkori határainkon belül.

 

A szabadalmi jog a huszadik században világszerte kialakult, és megszilárdult, mert az emberiség egyik legfontosabb kincsét, a találmányt védi. „Az emberi szellem a forrása minden művészi alkotásnak és találmánynak. Az életet emberhez méltóvá azok teszik” szól nekünk Bogsch Árpádnak, korunk egyik legnagyobb magyarjának üzenete Genfben az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezetének kupolájáról. És az alkotó elmék igyekeznek megfelelni e kihívásnak. A világban, a jobb helyeken nap mint nap, évről évre egyre több és több alkotás születik. Ahol szellemi „jégkorszak” van, vagy háború pusztít, ott csökkenő tendenciát mutat az alkotói kedv. Számba venni azonban csak a találmányokat tudjuk, mert azokat, ha védelemre bejelentik, azonos követelmények teljesülése esetén bejegyzik. A művészek alkotásait számba venni képtelenség. Egy adott időszakban a művészi alkotások száma arányos a találmányokéval, mert az alkotás forrása, a szükség – érdek – alkotó szenvedély hármas egyformán hat feltalálóra, művészre. Egy ország szellemi tőkéjéről és annak változásairól tehát a szabadalmi adatokból lehet pontos következtetéseket levonni.

 

A hazai feltalálás második korszaka 2003. január elsején véget ért. Tagjai lettünk az Európai Szabadalmi Egyezménynek, és manapság 30 európai állam közös szabadalmi hatósága (EPO) Magyarország területére is kiadhat szabadalmakat. Tehát új korszakot nyitottunk, megváltozott feltételekkel. Jövő év május elsejétől tagjai leszünk az Európai Uniónak, a magyar piac integrált része lesz a világ második legnagyobb gazdaságának. Ami marad változatlan, az alkotóelme, és a folytonos szükséglet-kielégítés kényszere.

 

Most egy korszak lezárásakor, ami egyben az újabb megindítását jelenti, célszerű mérleget készíteni, különösen akkor, amikor az innováció támogatására készülünk törvényt hozni. A lezárt időszak éppen Magyarország huszadik századi történelme. Hogyan alakult e korszakban Magyarország szellemi tőkéje? Mik a tanulságok a kezdéshez, a vonatkozó törvény meghozásához?

 

Magyarországon 1895 óta napjainkig magyar feltalálóknak kereken 135 ezer szabadalmat adtak meg. Ebből több mint 82 ezret 1950-ig és 53 ezret napjainkig. Ez az adat így hatalmas hanyatlást mutat a hazai feltalálás-innováció terén.

A valóság megítéléséhez figyelembe kell venni azt, hogy Magyarország lakosainak száma e század folyamán jelentősen változott, tehát az összevethetőség miatt célszerű az adatokat egymillió országlakosra vetítve, valamint a történelmünk viharai miatt negyedszázados bontásban vizsgálni.

 

 

Látható az adatokból, hogy a második negyedszázadban volt Hazánkban a legtöbb találmány. E korszakot jelentős visszaesés követett 1950-től 1974-ig, ami után az utolsó 25 évben (a ma élő, és alkotó generációk alatt) az alkotásaink száma nem érte el az első negyedben elért értéket.

Érdemes tovább vizsgálódni, a finomabb összefüggések, a fejlődést elősegítő és azt gátló tényezők felderítése miatt. Ezért tekintsük át évtizedes bontásban az adatokat, mert a történelem gyors változásai megkövetelik az időtartam-szűkítést.

 

A hazai feltalálásban a történelmi rekord évtizedünk meglepő módon a nyolcvanas években volt. Előtte mélypont, utána hanyatlás következett.

 

 

Végezzük el a legújabb kor adatainak évenkénti analízisét, hogy megkereshessük rekordévünket, és megjelenítsük a hanyatlást.

 

A rekordévünk 1986-ban volt, majd utána jelentősen csökkent a szabadalmaztatott találmányok száma, oly annyira, hogy jelenleg a háborús évek színvonalán vagyunk.

 

 

Ha valaki következtetéseket akar levonni az adatokból, mindenekelőtt helyezze az idődiagramba a huszadik századi történelmünk jelentős eseményeit: 1914-18 Első Világháború, 1920 Trianon, 1929-33 Gazdasági Világválság, 1939-45 Második Világháború, 1949 Államosítás, 1956 Szabadságharc, 1968 Új Gazdasági Mechanizmus, 1989 Rendszerváltozás. Vegye figyelembe a világgazdasági feltételek alakulását is, a már említett világválságot, a KGST kialakulását, a „Cocom lista korszakát”, majd végül a globalizáció kiteljesülését.

 

A következtetések levonása előtt jó tudni, hogy a feltalálásban hol a helyünk a világban. Itt csak két korszakot emelnénk ki. Amikor szellemi tőkénk a maximumon volt (1980-90) az élmezőnyében voltunk az egymillió lakosra eső találmányi bejelentés szerinti világranglistának. Most pedig (2002), amikor kereken 500 szabadalmat jelentünk be évente mi magyarok, akkor ezen a listán a fejlődő és a háborús konfliktusokat viselő országok szintjén helyezkedünk el.

 

A huszadik században szabadalmat kapott magyar feltalálók közül a legtermékenyebbek a század második felében alkottak, és munkásságuk a gyógyszeriparral kapcsolatos. Ők a MAFE alapító tagjai, Szporny László elhunyt, a többiek még aktívak. Megadtuk találmányaik külföldi oltalmazására utaló adatokat is.

1. sz. táblázat
A legtöbb szabadalommal rendelkezők

Név

Magyar szabadalom db

Szabadalom külföldön db

Szporny László

321

2008

Szántay Csaba

267

1098

Harsányi Kálmán

156

640

Stefkó Béla

144

707

Néhány nevezetes feltaláló szabadalmainak számát tünteti fel a 2. sz. táblázat. Látható, hogy a MAFE elnökség tagjai 390 műszaki alkotást hoztak létre napjainkban.

2. sz. táblázat
Nevezetes feltalálók aktivitása

 

Név

Megjegyzés

Magyar szabadalom db

 

Bánki Dónát

Vízturbina

11

 

Bay Zoltán

Holdradar

4

 

Greguss Pál

Körbenéző optika

22

 

Heller László

Hűtőtorony

50

 

Jendrassik György

Dízelmotor

60

 

Kandó Kálmán

Villamos vontatás

67

 

Kapolyi László

Kádár-kormány minisztere, bányászat

31

 

Mécs Imre

SzDSz országgyűlési képviselő, elektrotechnika

9

 

Pungor Ernő

Antall-kormány minisztere, analitikai kémia

72

 

Rubik Ernő ifj

Bűvös kocka

11

 

Szilárd Leo

Atomreaktor

4

 

Vizi Szilveszter

MTA elnökhelyettese, gyógyszerek

2

 

Nobel-díjasok

 

 

 

Gábor Dénes

Holográfia

1

 

Hevesy György

Izotópok

1

 

Oláh György

Ólommentes benzin

13

 

Szent-Györgyi Albert

C-vitamin

3

 

Zsigmondy Richárd

Kolloidok

2

MAFE elöljárói

Név, tisztség

Szakterület

Magyar szabadalom db

Szántay Csaba, dr. akadémikus, elnök

Gyógyszerkémia

267

Szunai Miklós alelnök

Számítástechnika 

1

Zoltán István dr. alelnök

Elektrotechnika

17

Vedres András, dr. főtitkár

Gyógyszerkémia, berendezések

24

Gágyor János főtitkárhelyettes

Elektrotechnika

14

Csizmadia Lajos titkár

Gépek, berendezések

15

Kuthi Zoltán titkár

Informatika

4

Szöllősy János titkár

Fizika

16

Raisz Iván, dr. titkár

Kémia

11

Ablonczy Dániel tag

Műanyagipar

2

Boczán János, dr. tag

Élettan

2

Gál György tag

Kohászat

4

Osbáth Sándor tag

Gépek, berendezések

8

Nagy László tag

Elektrotechnika

3

Wilheim László tag

Autóipar

5

Összesen

 

390

 

Az elmúlt évszázadban legtöbb szabadalommal rendelkezők listáját láthatják a 3. sz. táblázatban, amelyből kitűnik, hogy a Richter Gedeon Rt (a Rákosi-Kádár korszak alatt “Kőbányai Gyógyszerárugyár” néven szerzett szabadalmakat) rendelkezik Magyarországon a legnagyobb szellemi tőkével. A második, egy külföldi monopólium, a Bayer gyógyszergyár. A nemzetközi monopóliumok (Bayer, Merck, GE) a nagyvilágban százezres nagyságrendben rendelkeznek szabadalmakkal, míg a magyar "nagyok" egyenként nem érik el a tízezer szabadalmat.

3. sz. táblázat
A legjelentősebb szabadalomtulajdonosok Magyarországon

 

Cég

Magyar szabadalom db

Külföldi szabadalom db

Richter

1646

9 871

Bayer

1459

176 866

Chinoin

1357

8 814

Tungsram (Egyesült Izzó)

1326

734

Ganz

806

 

Merck

714

78 249

EGIS (EGYT/Wander)

693

 

Budapesti Műegyetem

536

 

Nitrokémia

293

 

Csepel

268

 

General Electric

247

137 438

Gamma

113

 

Pick

45

 

 

Bemutatjuk a magyar szabadalomtulajdonos jogi személyek megoszlását a gazdálkodó egységek típusai szerint a 4. sz. táblázatban. A magánszemélyek hozták létre a legtöbb műszaki alkotást.

4. sz. táblázat
A szabadalmaink megoszlása a gazdálkodó egységek típusai szerint

 

Típus

Szabadalom az elmúl száz évben db

*Kft

22 023

*Intézet

5 762

*Rt

5 464

*Vállalat

5 130

*Művek

2 385

Állam*

2 138

*Gyár

1 921

*Szövetkezet

1 261

*Egyetem

1 059

*Bt

234

Magánszemély

87 655

 

Végezetül az 5. sz. táblázatban kimutatjuk, hogy a huszadik században a különböző országokból hány magyar szabadalmat szereztek. Ezek az adatok a külföldiek Magyarországra irányuló gazdasági törekvéseit tükrözik. A "Szabadalom máshol" oszlop a Delphion IPN adatbázisban (31 744 252 szabadalom adatait tartalmazza) fellelhető hivatkozások számát adja meg. Ez az oszlop egy adott ország iparjogvédelmi aktivitását tükrözi, amely a szellemi tőkéjének nagyságát, az innovációs potenciálját adja meg. Németország nem szerepel itt, mert az NSZK/NDK különélés az adatbázisokban nehezen kezelhető.

5. sz. táblázat
Néhány országból Magyarországon és máshol a világban szerzett szabadalmak száma

 

Ország

Magyar szabadalom db

Szabadalom máshol

USA

13 738

7 543 542

Ausztria

11 140

1 391 146

Franciaország

7 838

4 734 577

Nagy-Britannia

7 623

5 178 400

Svájc

7 107

2 548 907

Olaszország

3 577

3 213 258

Hollandia

3 466

2 487 138

Japán

2 438

11 745 688

Svédország

2 148

2 583 951

Belgium

1 359

3 152 638

Dánia

993

1 331 913

Lengyelország

830

517 126

Románia

373

346 739

Norvégia

330

3 168 971

Finnország

318

1 029 629

Spanyolország

294

2 188 584

Szlovákia

19

228 334

Kína

12

1 021 770

Portugália

6

862 906

Magyarország

214 229

467 019

Magyar alkotás

135 032

 

 

Eddig a tényeket soroltuk. Itt alább most a fentiekből levont következtetéseinket adjuk közre.

 

Megállapítható, hogy Magyarország a huszadik században szellemi téren hanyatlott. Ennek oka szellemi tőkénk súlyos csökkenése a Rákosi-korszakban és a Kádár-rendszer első szakaszában.

 

Trianon után az ország nem roppant, össze, mint ami várható lett volna. Sőt, Horthy Miklós kormányzósága alatti időszakban mutatott szellemi teljesítményünk jelentősen felülmúlta, mind a megelőző, és mind a következő negyedszázadokban elért szellemi eredményeinket. A technikában kifejlődött a „Ganz-Kandó” aranykorszak, és zsenik sora ontotta műalkotásait. Fémjelzi még ezen időszak szellemi potenciálját 12 honfitársunk Nobel-díja is. Az „aranykor” magyarázata szerintem a 1967-es kiegyezés utáni reform-korszak gazdaságpolitikájának (mai szóhasználattal „innovációs politikájának”) töretlen érvényesítésében van. Elég, ha itt arra utalok, hogy az 1881. évi XLIV törvényünk első paragrafusa, mi szerint: „Állami kedvezményben részesíttetnek: A technika jelen fejlődése szerint berendezett azon gyárak, amelyek Magyarországon eddig elő nem állított czikkeket készítenek” érvényben volt 1945-ig.

 

A III. negyedszázadban, a „klasszikus szocializmus” korában, az alkotói tevékenység jelentősen visszaesett. Függetlenségünk elvesztése, és a sok évszázados társadalmi-gazdasági rendünk szétrombolásának ez lett az egyik legsúlyosabb következménye.

 

Az utolsó negyedszázadban pedig a számadatok tanúsága szerint véghez vittünk egy csodát, rövid idő alatt olyan fellendülést produkáltunk szellemiekben, hogy felállítottuk történelmi évtizedes rekordunkat, 1979-89 között született meg tíz év alatt a legtöbb találmány, és ezzel arányban a legtöbb művészi alkotás. A MAFE tagjainak nagy többsége akkor volt alkotóereje teljében. Az volt a GMK, TSZ melléküzemág korszak. Felpezsdült az egész ország, felszabadultan „innováltunk” az anyagi gyarapodás reményében. Például a tudományos kutatókból, vállalati fejlesztőkből GMK-kat szerveztünk, termeltünk, nyugati világcégeknek szállítottunk. A magunk gazdái voltunk. Természetesen, hogy szabadalmainkkal védett monopolhelyzetünket tudtuk kihasználni, tehát meglévő és újabb alkotásainkat valósítottuk meg. A munka közben támadtak a legjobb gondolataink, amikből újabb és újabb találmányok, majd üzletek lettek. Ez volt történelmünk innovációs szárnyalása, amely sajnos csak egy évtizedig tartott. A csoda alapjait reformközgazdászaink teremtették meg, kidolgozva és megvalósítva 1968-tól az Új Gazdasági Mechanizmusnak keresztelt „magyar találmányt” életünk jobbá tételére. A huszadik század végén a Kádár-rendszer összeomlása után privatizáltuk a gazdaság legjelentősebb részét. Az innováció kialakult viszonyai összezavarodtak. Ebben a helyzetben a magyar alkotások, mind a műszakiak és mind a művésziek elapadtak.

A rendszerváltozás alatt az előbbi csoda semmivé lett. A GMK már emlék csupán. A tagok szétszéledtek. Az innovációs szakembereink legtöbbje külföldön alkot, vagy olcsón vesz, és drágán elad, netán kényszer-vállalkozását tengeti. A magyar kutató műhelyek többsége megszűnt, a meglévőkben kontraszelektált gárda „hivatalnokoskodik”. A magyar tudományos műhelyek jelen állapotukban képtelenek az ország innovációs potenciálját emelni.

A termelő beruházásokat külföldiek teszik, a tevékenységükhöz szükséges innoválást máshol végzik. Hazánkban csak szigorú korlátok (világcégek előírásai, ISO rendszerek szabályai) közé szorított termelés folyik.

 

A huszonegyedik század első éveit nemzetközi gazdasági visszaesés kíséri. Az innováció mindenütt visszafogottá vált. Világszerte a független feltalálók aktivitása töretlen csak. Magyarországon, az innováció terén néhány száz rátermett magán és kisvállalkozó, olyanok, amelyek feltalálók is egyben, mutatnak kellő aktivitást. Találmányaik figyelemre méltóak. Hatékony támogatás nélkül legtöbbjük tönkre megy.

Jelen innovációs válságból csak a magánkezdeményezések felerősítése és kihasználása révén lehet kijutni. A politika folyton sulykolja a kisvállalkozások, az innováció támogatásának fontosságát. Pénzt is költenek az adófizetők zsebéből innovációs célokra, csak talán a ráfordítások nem a megfelelő helyre jutnak, és nem is érik el a hatékonysági küszöböt. Az eredmény egyelőre csak néhányak gazdagodása, a köz és az államkassza szegényedése.

 

Egy jó innovációs törvény kell, amely messzemenően figyelembe veszi a kialakult helyzetet, és optimálisan biztosítja a cél elérését, mindenki gazdagodását a magyar innováció kiteljesedése által.

 

Budapest, 2003. szeptember 22.