Grőb Péter:

A gyártástechnológiai paraméterek hatása poliuretán integrálhab termékek tulajdonságaira

 

Konzulens: Dr. Marosfalvi János (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gépészmérnöki kar)

 

 

Összefoglalás

 

Dolgozatomban minőségi és mennyiségi összefüggéseket tártam fel félkemény poliuretán integrálhabok gyártástechnológiai paraméterei és fizikai-mechanikai tulajdonságai között azért, hogy valós adatokat szolgáltassak a folyamat-, a szerszám- és a terméktervezés optimalizálásához.

            A vizsgálataimhoz elengedhetetlen volt a gyártástechnológiai paraméterek alapos és teljes körű összegyűjtése. Ehhez felhasználtam mind az irodalom, mind az ipari gyakorlat – az alapanyag-, a szerszám- és a termékgyártó cégek – tapasztalatait.

            Az összefüggések feltárására a kísérlettervezés matematikai statisztikai módszereit, elsősorban a Taguchi-módszert, a variancia- illetve a regresszióanalízist alkalmaztam. A Taguchi-módszerrel sikerült a végrehajtandó mérések számát jelentősen csökkenteni, ezáltal a méréseket idő- és költséghatékonyan végrehajtani. A módszer alkalmazásához szükséges volt előzetes vizsgálatokra, amelyekkel kimutattam, hogy egy adott mérési beállításnál egyetlen formatest elkészítésével is kielégítő információk nyerhetők. A varianciaanalízist az adatok szakszerű feldolgozására, a kölcsönhatások feltárására használtam, a regresszióanalízissel pedig mennyiségi összefüggéseket írtam fel. A mérések és elemzések ipari körülményeinek megteremtésére egy kísérleti szerszámot terveztem és egy nyomásmérésre alkalmas számítógépes mérő-értékelő rendszert építettem.

            A számos gyártástechnológiai hatótényező közül a szerszámüregben ébredő nyomás és néhány termékjellemző – felületi keménység, lineáris- és térfogati zsugorodás – szempontjából a lényeges hatótényezők kiválasztására egy ún. elsődleges mérési tervet készítettem. A másodlagos mérési terv során célom mennyiségi összefüggések leírása volt a lényeges hatótényezők és a nyomás, valamint a felületi keménység között. Majd az eredményekre regressziós összefüggéseket írtam fel.

Vizsgáltam, hogy a célfüggvények – a formaüregben keletkező nyomás, a termék felületi keménysége és a zsugorodások – milyen kapcsolatban van az átlagsűrűséggel, mint a poliuretán termékek egyik fontos jellemzőjével. Az eredményekre regressziós összefüggéseket írtam fel.

Végül poliuretán termékek felületi keménységének és térfogati zsugorodásának időfüggését vizsgáltam és írtam le matematikai egyenlettel.