Csányi László Kvarc bázisú multifunkciós kommunikációs hálózat
1. A találmány: Kvarc bázisú multifunkciós kommunikációs hálózat
  • A megoldott probléma: Zajérzékeny digitális kommunikációs hálózatokat vált ki analóg, ill. vegyes módszerekkel számítástechnikai eljárások nélkül. Jelalak analízissel kombinálva az eredeti CAN digitális protokollt is teljesítheti. A jelelem – frekvenciacsomag – időtartamának és/vagy amplitúdójának célszerű megváltoztatásával feszültség érték állítható elő (alapjel).
  • Meghatározás: A jelfrekvencia kijelöl, a jelalak kódol, a jelidő és/vagy jel-amplitúdó analóg értéket társít. Tehát négy különféle információelem egy parancsban !
  • Bemutatás: A több funkciós megoldás elektromos és piezó rezonátorok - szűrők három alapvető tulajdonságára épül. A rezonátorok meghatározott frekvencián képesek berezegni és berezgésükhöz a bemenetükre csatolt 1000 – 10000 darab azonos frekvenciájú (periódus idejű) AC jelelem szükséges. Ez a tulajdonság rendkívül nagy zavarvédettség mellet, cím-parancs érzékelést tesz lehetővé, elnevezése QCAN ! A berezgés amplitúdója minden egyes rezgéssel növekszik, mégpedig 1/1000 – 1/10000 nagyságú végértékre vetített értékkel pl. 5V esetén (ui) 5 mV – 0,5 mV nagyságú feszültség inkrementekkel. Ha a feszültség amplitúdókat csúcs egyen irányítjuk, a rezgések számához feszültség (alap) jelet (U) rendelhetünk a következők szerint [ t * n = ui * n = U ], elnevezése CAN-AC. A rezonátorok ha gerjesztésüket bemenetükön abbahagyjuk, kimenetükön még sokáig fenntartják a jelet. Ezt a tulajdonságot használjuk fel a CAN-NC megnevezésű tetszőleges számrendszerű, jelkommunikációra. Lényege abban áll, hogy a bemeneten látható rezonanciához tartozó jelformát (pl. négyszög jelet) torzítjuk. A kimeneti jelforma mindig szinuszos. Ha az alap jelformát összehasonlítjuk a kimeneti jelformával és ehhez 0 értéket rendelünk, létrehoztunk e 0 jelsorozatot. Ha a bemeneti jelforma háromszög (de csak 1 periódus idejéig) az összehasonlítás eredménye az előzőtől eltér és ez legyen egy számrendszer elemi értékjegye (szinus / háromszög), mivel az összehasonlító ezt jelzi. Bináris konvenció esetén az érték „log 1”. Elnevezése CAN-N2. Hármas számrendszerhez használjuk a szinus / fűrész jel összerendelést. Ekkor ennek elnevezése CAN-N3. A CAN-Nn megnevezés n számrendszert reprezentál.
    A jelelek- formák végtelensége futurisztikus, de valós alternatíva !
    Az alap konstrukció áll egy adó oldali energiaforrásból - melyet a jel frekvenciája jellemez - , melyhez két vagy három erű vezeték egyik vége van kötve. A közös vezetéken, annak teljes hosszán bárhol mérő és/vagy végrehajtó egységek vannak feladatuknak megfelelő helyen elhelyezve. Valamennyi parancsvevő egység bemenetén legalább egy meghatározott frekvencián áteresztő szűrő ( pl. sáváteresztő) található. Az adó oldali energiaforrás frekvenciával címez, ÉS/VAGY parancs jelet/jeleket ad. A parancs azonos időben több helyen is érvényesíthető, amennyiben ott a parancsnak/címnek megfelelő frekvenciájú kvarc/kvarcok található/találhatóak.
     
  • Alkalmazás:
  • Előnyök:
    - A javasolt konstrukció tisztán hardver címzési és kommunikációs eljárást alkalmaz, ahol a kvarcok mint jelvevők – a hatásuk tekintetében – a áramköri elrendezés szerinti logikai kapcsolatokat képeznek, elvileg bármely BOOLE összefüggés szerint a hardver topológia által strukturáltan.
    - A javasolt megoldás fizikai valójában biztosítja a működés biztonságát, minden eddigi megoldásnál lényegesen nagyobb a címzési, parancsadási, adatközlési zajvédelemmel!
    - Azonos időben címzés + analóg értékközlés + digitális értékközlés lehetséges.  
  • Kifejlesztési stádium: Elvi működést bizonyító modellek.
  • Dokumentáció: Tervezési és fejlesztési dokumentáció.

2. A feltaláló: 

  • Neve:  Csányi László
  • Bemutatkozás: villamosmérnök, gépésztechnikus.
    Szakmai tapasztalat : Szerszámgépvezérlők (NC), Röntgen-technika (CT) ipari elektronika és konstrukció.

3. A védelem: 

  • Forma: US 6-205-038,EP 0968621, (D) 69802505.9-08 (CH) No. 138508
  • Prioritás: 1997
  • Országok:
  • A szabadalom tulajdonosa: A feltaláló

4. Üzleti szándék: Kooperáció + Innováció + Tőkéstárs keresése.

5. Kapcsolat: 

  • Név:  Magyar Feltalálók Egyesülete
  • E-mail: genius@inventor.hu
  • Telefon/fax: +361 220 3040
  • Cím: H-1519 Budapest, pf.: 426