Farkas Gusztáv Falazó-szigetelő panelszerkezet nádból
1. A találmány:  
  • A megoldott probléma: Természetes anyagból olyan környezet és emberbarát lakóépületek kialakítása, melyek a ház energiatakarékossági és egszségügyi követelményeinek megfelelnek. Energiatakarékosság terén biztosítani kell, hogy a fal és a mennyezet hőátbocsátási tényezője k=0,15-0,3 W/m2K° tartományba essen, Továbbá azt, hogy a lakóteret határoló falak a maximális pázadíffuziót, a mindenkori ideális relatív nedvességtartalmat, azaz a legkellemesebb mikroklímát biztosítják a helyiségben.
  • Meghatározás:  Olyan panelrendszerű nádból készült építőanyagról van szó, melyek alkalmazásával teljesen természetes anyagú tömbelemekből könnyűszerkezetes falat és mennyezetszigetelést, azaz nádházat lehet építeni melynek homlokzati falát, ha még egy hőtároló – hőkésleltető falrésszel, például az általam kifejlesztett préselt-üreges vályogból rakott fallal kiegészíthetünk, úgy hőkomfortos BIO-falat kapunk, mely a gazdasági előnyei mellet, az egészségügyi igényeket is maximálisan kielégíti. Ez a nádpanel.

 

  • Bemutatás: A fent meghatározott falazó panel, azaz a nádpanel letisztított nádból speciális berendezésben préselés útján készül. Alaktartását, merevségét fémkeretek biztosítják. Gépi sövényvágóval tetszőleges méretre, kefnialakra vágható. A panelt falazásnál a födémtartó oszlopok közé, mennyezet kialakításnál a tartó lécekkel ellátott gerendák közzé rakjuk. A nádpanel tehát statikus teherbírásra nincs igénybe véve.
    A nádpanel nem azonos a jelenleg ismert nád pallóval. Attól úgy konstrukciójában, ismérveiben, funkciójában egyaránt különbözik.
    A nád az agyaggal és a fával legrégebb leghosszabban kipróbált építőanyag. Ezt a rangját a szilárdságának és a vízállóságának köszönheti. Hővezetési tényezője
    l=0,038. Egy biztonsági- 0,048-as értékkel számolva például egy 15 cm vastag nádpanel hőátbocsájtási tényezője:
    k=0,37 W/m2K
    °. Az ilyen vastagságú könnyűszerkezetes nádfal, megfelelő külső, belső vakolatokkal ellátva- a k=0,3 értéket biztosítani tudja 20cm falvastagság mellet.

A panel alaptípusa: tiszta nád. Változatai az alábbiak:

  1. A kész nádpanel agyag-, vagy mészhabarccsal van bevonva

  2. A nádszálak vannak agyaghabarcsba mártva préselés előtt, így az agyag a panel teljes keresztmetszetében jelen van.

Az 1. kép egy 15 cm vastag 52*92 cm, azaz közel 0,5 m2 nagyságú nádpanelt mutat, melynek súlya 10 kg. A célszerű mérettartomány: 0,5-1 m2 de lehet tetszőleges az igények szerint.

1. ábra

 

A 2. ábra egy könnyűszerkezetes nádfalat ábrázol, mely gyakorlatilag árvíz és földrengés biztos.

2. ábra

Jelmagyarázat: 1-nádpanel; 2-födémtartóoszlop

A 3. ábra egy hőkomfortos nád-vályog BIO-falat ábrázol, ahol a 2. ábrán bemutatott nádfal egy vályogfallal van társítva, kiegészítve, így biztosítható, hogy a ház, lakás nyáron is kellemes, hűvös klímájú legyen, anélkül, hogy klíma berendezéseket kellene alkalmazni. Árvíz vagy belvíz veszélyes helyeken lehetséges, hogy az ablakokig a hőtárolós falrész téglából legyen. Ez viszont csökkenti a páradiffúziót. A ház egyébként árvíz esetén sem dől össze, mert a födémet a tartó oszlopok tartják, nem a vályogfalak.

3. ábra

Jelmagyarázat: 1- nádpanel; 2- födémtartóoszlop; 3- vályog; 4- perlites nemesvakolat; 5-üvegszállal erősített agyag-homok vakolat.

A 4. ábra egy földszintes családi ház mennyezet kialakítását szemlélteti. A nádkefni teherbíró, szilárdsága megközelíti az ugyanolyan vastag fenyődeszka szilárdságát. A mennyezet tehát járható.

4. ábra

Jelmagyarázat: 6-nádkefni; 7-gerenda; 8- tartó léc; 9-gipszkarton; 10-perlitbeton

 

  • Alkalmazás: Építőipar
  • Előnyök: Az egyre növekvő energiaárak mellett legfontosabb előny a hőszigetelés, a hőkomfortos BIO-fal hőátbocsájtási tényezője k=0,15 W/m2K°, mely ugyanakkor a legegészségesebb klímát biztosítja, Az építési költség pedig a jelenleg favorizált könnyűtégla-nikecell megoldásnak mintegy fele.
  • Kifejlesztési stádium: Mintadarabok. A panelek hagyományos módon azonnal gyárthatók. A vályog gyártó gépek, gépsorok kifejlesztése, a vályog bevizsgálása megtörtént.
  • Dokumentáció: Szórólap

2. A feltaláló: 

 

 

 

  • Neve: Farkas Gusztáv
  • Bemutatkozás: Nyugdíjas gépészmérnök vagyok. Aktív koromban célgép tervező voltam. Szabadalmaztatott találmányaim: „Vályoggyártó gép: préselt-üreges vályogok gyártása” és „Pneumatikus nádszövőgép” 

3. A védelem: 

  • Forma:   Használati minta oltalom (2.873 sz.)
  • Prioritás:  2004. május 24.
  • Érvényesség: Magyarország
  • Szabadalom tulajdonosa: Farkas Gusztáv

4. Üzleti szándék: Licenc értékesítés, mely magában foglalja a panel- és vályoggyártás berendezéseinek gyártási dokumentációját is

5. Kapcsolat: 

  • Név:  Farkas Gusztáv
  • E-mail:  
  • Telefon:    +36 52 322-410
  • Fax: 
  • Cím: 4027, Debrecen Dózsa György u. 27. 2/6