Ambrus Imre Térhatárolás, vázszerkezet nélkül
1. A találmány:  
  • A megoldott probléma: A jelenlegi elemes - elsősorban ideiglenes jellegű - térhatároló felületekhez (dobogókhoz, álpadlókhoz, falakhoz) alkalmazott rendszerek kiváltása egyszerűen, könnyen és olcsón gyártható, gyorsan összerakható és elbontható, utólagos rejtett közművezetést is lehetővé tevő elemekkel.
  • Meghatározás:  A rendszer mindössze kétféle többfunkciós elemből, a térhatároló felületet alkotó, derékszögű négyszög alakú síkelemekből, és az ezeket - egymásba illeszkedő tájolócsap/tájolófurat párral - összefogó, sík kapcsolóelemekből van összeállítva. A tájolócsap/tájolófurat párból az egyikből a síkelemnek legalább minden sarkában négy-négy van egy négyzet csúcsaiban elhelyezve úgy, hogy a síkelem oldalaihoz közelebb esők az adott oldaltól a négyzet oldalhossza felével azonos távolságra vannak, míg a másikból a kapcsolóelemben, az előbbi négyzettel fedésben egy-egy van.

     

  • Bemutatás: A találmány szerinti rendszer alapkialakítása négyzet alakú síkelemeket, és ugyancsak négyzet alakú kapcsolóelemeket tartalmaz. A síkelemek oldalhossza a rendszerre jellemző modulhossz, a kapcsolóelemek oldalhossza pedig a négyzet oldalhosszának a kétszerese. A tájolócsap/tájolófurat pár elrendezésének eredményeképpen a kapcsolóelemek egy, kettő vagy négy tájolócsap/tájolófurat párral kapcsolódhatnak egy síkelemhez, ezáltal amellett, hogy összekapcsolhatnak négy, csúcsaival érintkező síkelemet, a széleken úgy helyezhetők el, hogy nem nyúlnak túl a síkelemek szélein, és így a szélső síkelemek összekapcsolásához, sőt a sarkon lévő síkelem támasztásához is felhasználhatók. Mivel a kapcsolóelemekkel a szélső síkelemek szélei és sarkai is megtámaszthatók, a kapcsolóelemek például dobogó vagy álpadló építésénél egyúttal az alépítmény feladatát is elláthatják. Ha a síkelemekben vannak a tájolófuratok, a kapcsolóelem egyik felületében pedig tájolócsapok, a másik felületében tájolófuratok vannak, akkor több kapcsolóelem helyezhető egymásra, így egyszerűen csak a kapcsolóelemek számával be lehet állítani a kívánt magasságot vagy falvastagságot. A rendszer teherbírása növelhető, ha a síkelemnél az oldalak mellett, a szimmetriatengelyükben és a közepén a szimmetriatengelyek metszéspontjában is van négy-négy tájolócsap vagy tájolófurat, így a síkelem az oldalainál és közepénél is megtámasztható. A széleken lévő síkelemek széleinek a védelmére olyan téglalap illetve L- alakú kapcsolóelemek alkalmazhatók, amelyek együtt összefüggő támasztást biztosítanak. A fajlagos felületi terhelés olyan terheléselosztó kapcsolóelemekkel is csökkenthető, amelyeknek a normál kapcsolóelemekhez képest nagyobb az oldalhosszuk.  Falszerkezet esetében, amelynél a kapcsolóelemek két oldalról közre vannak fogva a síkelemekkel, a két oldalon a síkelemek fél osztással eltolhatók, kötésbe építhetők, amellyel a statikai állékonyság nagyságrendekkel növelhető.

 

  • Alkalmazás: Kiállítások, vásárok, alkalmi kitelepülések, kereskedelem, szállodák és konferencia központok, irodák, műhelyek, lakások
  • Előnyök: A rendszer meghökkentően egyszerű elemei olcsón gyárthatók, könnyen szerelhetők, egységrakományként „tömören” szállíthatók, a síkelemek és kapcsolóelemek a helyszínt, a környezetet minimálisan terhelve, hulladékmentesen állíthatók össze. Emellett a szerkezet bármelyik elemnél befejezhető, és tetszés szerint folytatható, továbbépíthető, a magassága vagy vastagsága az egymáson lévő kapcsolóelemek számával beállítható. Minden síkelem külön megbontható, kicserélhető, biztosítja a rejtett közművezés és előre burkolás lehetőségét is.
  • Kifejlesztési stádium: prototípus
  • Dokumentáció: kérésre rendelkezésre áll

2. A feltaláló: 

 

  • Neve: Ambrus Imre
  • Bemutatkozás:  Már több mint 25 éve dolgozom a HUNGEXPO Rt.-nél, így a standépítési rendszereket - az előnyeikkel és hátrányaikkal együtt - „életközelből” ismerem. Az új dolgok, az eredeti megoldások kihívást jelentenek számomra. Szeretek végiggondolni, „kitalálni” dolgokat. Párhuzamosan mindig több „nagy ötlet” is foglalkoztat, ha időm engedi hobbi barkácsműhelyemben próbálok ezek megvalósíthatóságáról, működőképességéről is meggyőződni (néha sikerrel).

3. A védelem: 

  • Forma:  szabadalom (224235) 
  • Prioritás:  2003. 02. 06.
  • Érvényesség: 
  • Szabadalom tulajdonosa: Ambrus Imre

4. Üzleti szándék: licencia értékesítés

5. Kapcsolat: 

  • Név:  Ambrus Imre
  • E-mail:  ambrus.imre@freemail.hu
  • Telefon:    +361 403 0992
  • Fax: 
  • Cím: H-1163 Budapest Havashalom u. 35.